اسرار افرینش
ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٥   کلمات کلیدی:

 

اسرار آفرینش

 جهان آفرینش پر از اسرار فراوانی است که علم احدی از بشر به تمام این راز و رمزها نمی رسد و علم امروز با تمام پیشرفتهای سرسام آورش تنها توانسته است به گوشه ای از دریای بی کران حکمت جهان هستی دست یابد. و از آنجایی که یکی از راههای پی بردن به عظمت خداوند، شناخت مخلوقات اوست، به همین منظور در نظر داریم به بخشی از اسرار طبیعت را از زبان وکلام نورانی امام صادق (علیه السلام) که ذرات عالم سنگ صدق صادق آل محمد است بیان کنیم. متن حاضر با اندکی تغییر، برگرفته از رساله توحید مفضل است که به بیان امام صادق (علیه السلام) می‌باشد.

 

 

 

 

 

اسرار آفرینش فیل و خرطوم آن:

 

از جمله حکمتهای آفرینش فیل، خرطوم بلند اوست. اگر خرطوم فیل دراز نبود، نمی‌توانست که چیزی را از روی زمین بردارد. زیرا فیل همانند سایر چهارپایانی گردن دراز ندارد که آن را به سوی غذا دراز کند. و خرطوم او کار دست را برایش انجام می‌دهد. و اگر کسی بگوید چرا به این حیوان گردن دراز داده نشد در پاسخ گفته می شود که سر و گوشهای فیل، بسیار سنگین است و اگر قرار بود گردنی بزرگ، که مناسب سر و گوش فیل قرار داده می شد. آن گردن شکسته می شد. برای همین سر فیل به گردنش چسبیده شد تا دشواری در کارش پیش نیاید.

 

 

 

 

 


-شگفتگی آفرینش زرافه:

 

 

در ناهمگونی اعضای زرافه جای اندیشه وجود دارد. سر آن مثل اسب، گردنش مثل شتر، سُم هایش مثل سم گاو، پوستش مثل پوست پلنگ است. بعضی از افراد گفته اند که این حیوان از مجامعت چند حیوان پدید آمده است که این کاملاً اشتباه و خلاف حقیقت است. و این نشانه قدرت خداوند است که می تواتد اعضای چند حیوان را در هر حیوانی که بخواهد جمع کند و در هر جا که بخواهد بگسترد. گردن زرافه دراز آفریده شده، زیرا چراگاه و محل رشد این حیوان در میان جنگلها انبوه با درختان بلند است. در نتیجه به گردانی دراز نیاز دارد تا دهانش به شاخ و برگ درختان برسد و از و دیگر بخش های درختان تغذیه کند.

3- اسرار آفرینش شب پره:

روزی آنها از انواع پشه ها، شاپرکها، ملخ ها و زنبورهایی است که در هوا پراکنده اند. زیرا این حشرات در همه جای آسمان ها وجود دارند. حال باید توجه کرد که چگونه روزی این پرندگان که تنها در شب پرواز می کنند از این حشرات پراکنده در هوا فراهم می‌آید. آفرینش خفاش که چیزی میان آفرینش پرندگان و چهارپایان است. بسیار شگفت انگیز است و به چهارپایان نزدیک تر است. زیرا دو گوش بلند، دندان و کرک دارد، بچه می زاید، بچه شیر می دهد و بول می‌کند و هنگامی که راه می رود بر چهار دست و پا راه می رود که همه این ویژگی ها با پرندگان ناسازگار است این پرنده برای انسان سودمند است حتی فضله اش. [در کار ساخت دارو به کار می رود.

 

 

4- اسرار آفرینش پرندگان

چون مقدر شده است که پرنده در آسمان باشد، تنش سبک و نیکو آفریده شد. و بجای چهار دست و پا، تنها دو دست و بجای پنج انگشت، چهار انگشت و به جای دو مخرج ادرار و مدفوع، یک مخرج به آن داده شد.و مثل کشتی که جلوی آن تیز و باریک است و آب را می شکافد، جلو می رود، سینه و جلوی پرنده نیز به مثل کشتی است تا هوا را بشکافد تا بتواند بلند شود و تمام بدنشان پوشیده از پر است تا هوا در آنها نفوذ کند تا براحتی در ارتفاع بالا بماند و پرواز کند. و چون پرنده دندان ندارد و دانه را سالم و گوشت را سخت و ناپخته فرو می برد، در درون بدنشان حرارتی قرار داده شده که دانه را چنان خُرد و آسیاب می کند که از جویدن بی‌نیاز باشد. و چون پرندگان پرواز می کنند مقدر شده که بچه نزایند و تخم گذار باشند تا در وقت پرواز سنگین نباشند. و پرندگان نیز با اینکه مثل انسان ها که از فرزند خود انتظاراتی مانند: فخر، عزت یاری و ماندگاری ندارند. اما برای بزرگ کردن آنها خود را در رنج و سختی می اندازند. با اینکه عقل و اندیشه ندارند. و خداوند از سر لطف، چنان تدبیر نموده که پرندگان از سر غریزه خدادادی جوجه اش را دوست داشته باشد و به او غذا بدهد. تا نسل آنها پایدار بماند.پس براستی تنها حمد و ثناء مخصوص خداوندی است که دانا و حکیم و خالق جهان هستی می باشد.